En het wordt steeds maar warmer. Nou, en?

Aardopwarming t/m 2029

De afwijkingen van temperatuur, zeespiegelstijging en neerslag in 2024 (l) en in de vijf jaar tot en met 2024 (afb: WMO-jaarrapport)

Het is al bijna geen nieuws meer, en mensen in Duitsland en elders lijken zich er ook steeds minder druk om te maken: het klimaat wordt steeds warmer. Ach ja wat vreselijk, zeggen mensen als ze er vragen over krijgen en gaan vervolgens over tot de (oude) orde van de dag. Volgens de meteorologische organisatie van de VN (WMO) blijven de temperaturen stijgen en zal de 1,5°C-grens in of voor 2029 echt worden overschreden (dat gebeurde in 2023 en 2024 ook al, maar dat waren oorzaken voor, beslisten deskundigen). Met die aardopwarming komen allerlei nare zaken als overstromingen, droogtes, hittegolven, orkanen, maar wat kunnen ‘ons’ die schelen? Toch? Ondertussen zegt de EU de klimaatdoelen in 2030 te halen, maar daarna?
Vorig jaar was het warmste jaar ooit gemeten. Elk jaar lijkt weer nieuwe hoogterecords te breken, maar daar raken ‘we’ zo langzamerhand aan gewend. Het record zal met 80% zekerheid voor of in 2029 worden overschreden, schrijft de WMO. Er zullen in die periode tot en met 2029 temperaturen van 1,2°C tot 1,9°C boven de gemiddelde oppervlaktetemperatuur in het voorindustriële tijdperk (1850 tot 1900) worden bereikt,
Het is waarschijnlijk (80% kans) dat ten minste één jaar tussen 2025 en 2029 warmer zal zijn dan
het warmste jaar ooit gemeten (momenteel 2024) en hoewel uitzonderlijk onwaarschijnlijk, is er
nu ook een kans (1%) dat er in de komende vijf jaar ten minste één jaar meer dan 2°C opwarming zal zijn. De opwarming op lange termijn (gemiddeld over decennia) blijft onder de 1,5°C.

Noordpool

De gemiddelde temperatuurafwijking in het Noordpoolgebied gedurende de komende vijf verlengde winters (november tot en met maart), ten opzichte van de recente klimatologische norm (het gemiddelde van de jaren 1991 tot en met 2020), wordt voorspeld op 2,4°C, meer dan drieënhalf keer zo hoog als de afwijking in de wereldwijde gemiddelde temperatuur. Voorspellingen van het zee-ijs in het Noordpoolgebied voor maart in de komende jaren suggereren een verdere afname van het zee-ijsoppervlak in de Barentszzee, de Beringzee en de Zee van Ochotsk.
De voorspelde neerslagpatronen voor mei tot en met september 2025 tot en met 2029, ten opzichte van het gemiddelde van 1991-2020, wijzen op abnormaal natte omstandigheden in de Sahel, Noord-Europa, Alaska en Noord-Siberië en abnormaal droge omstandigheden in dit seizoen in het Amazonegebied. De afgelopen jaren, met uitzondering van 2023, waren de omstandigheden in Zuid-Azië abnormaal nat en de voorspelling suggereert dat dit zal aanhouden in de komende vijf jaar.

Bron: der Spiegel

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *