De branden in Canada beginnen steeds vroeger en worden steeds heftiger

Het is al weer vroeg in het seizoen mis in Canada. In de provincies Manitoba en Saskatchewan in het midden van het  Noord-Amerikaanse land is de noodtoestand uitgeroepen vanwege de grote natuurbranden die er woeden, bevorderd door droogte en relatief hoge temperaturen.Hoewel Canada elke zomer met bosbranden kampt zijn die er dit jaar wel erg vroeg bij. Bijna 1,6 miljoen hectare (16 000 km2 is al afgebrand (de helft van het oppervlak van België). Sinds 2015 zijn er pas in 2023 branden van deze omvang zo vroeg in het seizoen geregistreerd. Uiteindelijk is er in dit recordjaar 15 miljoen hectare afgebrand (20 keer België).
“Er is sprake van aanhoudende zeer droge en warme omstandigheden” zegt de Canadese bosecoloog Yan Boulanger. “De verbrande gebieden nemen zeer snel toe. Sommige weerstations hebben sinds begin mei, of zelfs sinds begin maart, zeer weinig neerslag geregistreerd. In sommige gevallen hebben we een neerslagtekort van 70%.”

Hoewel nog niet precies bekend is in hoeverre de klimaatontwrichting ‘schuldig’ in de elk jaar weer flink woedende natuurbranden stelt de bosecoloog dat die relatie op de langere niet te ontkennen valt: natuurbranden komen steeds vaker voor en worden steeds heftiger.

Bron: le Monde

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *