Hoger waterverbruik landbouw Midden-Azië door klimaatverandering

Waterschaarste Midden-Azië groeit door klimaatverandering

Waterschaarste Midden-Azië groeit door klimaatverandering (afb: Mayra Daniela Peña-Guerrero et al./Nature Communications Earth & Environment)

Zelfs nu boeren overschakelen op gewassen die minder water nodig hebben, drijft klimaatverandering het waterverbruik in de landbouw in Centraal-Azië op. Nieuw onderzoek van het Leibnitzinstituut voor landbouw IAMO zou hebben aangetoond dat stijgende temperaturen en de watervraag van de atmosfeer nu zwaarder wegen dan de effecten van landgebruikveranderingen. Als gevolg hiervan neemt de druk op de toch al schaarse watervoorraden in een van ’s werelds meest waterarme regio’s toe.
Klimaatverandering heeft een grotere effect op de waterbalans in Midden-Azië dan veranderingen in de gewasbouw. De onderzoeksters zagen een duidelijke en zorgwekkende trend voor de landbouw in Midden-Azië. Klimaatverandering heeft het waterverbruik van gewassen in de regio aanzienlijk verhoogd, ondanks de overstap naar gewassen die minder water nodig hebben.
De studie richt zich op het stroomgebied van de Amoe Darja, het belangrijkste riviersysteem in de regio en analyseert op satellietbeelden gebaseerde schattingen van de werkelijke verdamping van 1987 tot 2019.
De resultaten van hun analyses tonen aan dat het totale waterverbruik van gewassen in deze periode met 10% is gestegen, terwijl het gemiddelde waterverbruik per hectare met 18% is toegenomen. De voornaamste oorzaak is klimaatverandering.
Stijgende temperaturen en de toegenomen watervraag van de atmosfeer hebben het waterverbruik van gewassen per hectare met 21% doen toenemen. Veranderingen in landbouwmethoden, met name de verschuiving van waterintensieve zomergewassen zoals katoen naar wintertarwe, hebben slechts ongeveer 3% van deze toename kunnen compenseren.

“Deze bevindingen onderstrepen de beperkingen van aanpassing in de landbouw,” zegt hoofdauteur Daniela Peña-Guerrero, . “Zelfs een aanzienlijke verschuiving naar minder waterintensieve landbouwmethoden kan de versnellende gevolgen van klimaatverandering niet bijbenen.”

Kwetsbaar

De stroomafwaartse regio’s van het Amu Darya-stroomgebied zijn bijzonder kwetsbaar, stellen de onderzoeksters. Waterintensieve gewassen blijven wijdverspreid, de irrigatie-infrastructuur is verouderd en de waterschaarste is al zeer nijpend. Deze omstandigheden verergeren door stijgende temperaturen en de toenemende atmosferische vraag naar water (=verdamping). De bevindingen zijn van wereldwijde relevantie, vinden de auteurs.

In geïrrigeerde droge gebieden is besparing op het waterverbruik cruciaal in waterarme stroomgebieden, maar efficiëntieverbeteringen en gewasomschakelingen alleen kunnen de klimaatverandering niet bijbenen. Zonder een doorslaggevende terugdringing van de broeikasgasuitstoot zal de waterschaarste verergeren, waardoor de risico’s voor de voedselproductie, het bestaan ​​van de plattelandsbevolking en de regionale stabiliteit toenemen.

Bron: idw-online.de

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *