
Nord Streambreuk in september 2022 (afb: Stephen Harris et al./Nature)
Ze geven bij die 465 duizend ton een onzekerheid van 20 000 ton, wat vrij nauwkeurig lijkt. Ze wijzen er op dat de mens elders nog verantwoordelijk is voor een veel grotere methaanuitstoot, die dringend zal moeten worden verminderd.
Het meeste van het methaan zou vrijwel onmiddellijk in de atmosfeer terecht zijn gekomen, schrijft Martin Mohrmann van Voice of the Ocean en collega’s in een ander onderzoek. “Volgens onze metingen heeft het methaan zich over grote delen van de Oostzee verspreid: van Denemarken tot de Golf van Dantzig in Polen.
De onderzoekers gebruikten een onderwaterrobot om gedurende drie maanden in een groot gebied rond het lek methaanmetingen te doen. Tegen het einde bevonden de hoogste concentraties zich rond het lek. Dat gaf hun vertrouwen in hun aannames en rekenresultaten. Ze gebruikten ook metingen van andere onderzoeksgroepen.
1000 x
Vlak na de ontploffing mat de meetrobot methaanconcentraties die duizend maal hoger waren dan normaal. Zelfs maanden na de sabotage van de pijpleiding werden er nog zeer hoge concentraties gemeten. Mohrmann: “We schatten dat 14% van het hele Oostzeegebied is blootgesteld aan methaanwaarden die meer dan vijfmaal hoger waren dan normaal.” De onderzoekers denken dat het makkelijker is om te bepalen van die methaan’uitbarsting’ voor het leven in de Oostzee heeft betekend.
Brronnen: idw-online.de, Nature